1. Coaching
Coaching to metoda wspierania rozwoju realizowana w formie cyklu spotkań pomiędzy coachem a klientem, podczas których coach, poprzez aktywne słuchanie, zadawanie pytań oraz stosowanie innych specyficznych narzędzi i zadań rozwojowych, towarzyszy klientowi w wyznaczaniu ważnych dla niego celów, odnajdywaniu wewnętrznych zasobów potrzebnych do ich realizacji oraz ustalaniu i wdrażaniu planów działań. Coach wspiera klienta w odkrywaniu i efektywnym wykorzystaniu osobistego potencjału celem podnoszenia jakości jego życia. Coaching to proces interaktywny, oparty na relacji coach-coachee. Coach pracuje z klientami m.in. w obszarach związanych z pracą zawodową i rozwojem kariery, biznesem, finansami, a także ze zdrowiem i relacjami interpersonalnymi.
Przykład
Coachee w procesie coachingu może szukać dla siebie optymalnych rozwiązań, wybierając z szerokiego wachlarza np. zawodów, które są w obrębie jego zainteresowań lub odkrywać swoje ścieżki kariery. Efektem coachingu może być dowolna zmiana, również taka, która w zasadniczy sposób odbiega od początkowych założeń. Sukcesem zaś dowolne osiągnięcie, które coachee uzna za motywujące i satysfakcjonujące.
Czas trwania procesu może być zarówno krótko, jak i długoterminowy, w zależności od potrzeb coachee.
Ważne!
Coach nie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, opierając się w relacji wyłącznie na zasobach coachee.
2. Mentoring
Mentoring to proces, w którym doświadczona osoba czyli mentor-mistrz, udziela wsparcia, dzieli się wiedzą i doświadczeniem z mniej doświadczoną osobą, mentee. Mentor to osoba, która posiada wiedzę ekspercką, jest autorytetem w swojej dziedzinie i potrafi umiejętnie dzielić się swoim doświadczeniem.
Relacja mentor-mentee oparta jest na doświadczeniach życiowych i zawodowych mentora, który służy jako przewodnik i wzór do naśladowania. Najczęstszym powodem wyboru pracy z mentorem, jest chęć osiągniecia podobnego sukcesu przez mentee. Do procesu mentoringu zazwyczaj dołączają osoby, które chcą się rozwijać i pogłębiać swoje kompetencje w danej dziedzinie.
Zarówno w procesie coachingowym jak i mentoringowym, ważne jest wzajemne zaufanie obu stron i właściwe zrozumienie czym oba procesy są. Profesjonalny mentor nie udziela ogólnych rad, tylko skupia się na konkretnym zagadnieniu, wskutek czego, dochodzi do wydobycia potencjału, z którego mentee może nawet nie zdawać sobie sprawy. Mentor wspiera w określeniu celu rozwoju oraz jego osiągnięciu, pomaga w odkrywaniu możliwych barier i pokonywaniu ich. Z rozmowy z mentorem mogą skorzystać osoby, które planują przebranżowienie lub planują rozwój kariery zawodowej. Mentoring będzie doskonałym rozwiązaniem dla osób, których ograniczenia i blokady wynikają między innymi z braku konkretnej wiedzy, pewności siebie lub często ograniczających osobistych przekonań.
Mentor może podzielić się z mentee swoim doświadczeniem, swoimi metodami. Do osiągnięcia celu potrzebne jest jednak zaangażowanie mentee – wiedza i doświadczenie mentora.
Przykład
Mentee w procesie mentoringu pracuje na określonej bazie własnych kompetencji. Celem jest zawsze osiąganie lepszych wyników i/lub podnoszenie kompetencji w konkretnej dyscyplinie. Podczas gdy coachee będzie pod okiem coacha wybierał najlepszą dla siebie drogę kariery, mentee będzie poruszał się w ramach jednego zawodu, szukając np. konkretnych miejsc pracy, stanowisk branżowych i dopracowując swoje CV pod odpowiednie stanowiska. W rezultacie będzie sukcesywnie podnosił swoją swoją wiedzę na temat danej branży zawodowej.
Czas trwania procesu może być zarówno krótko, jak i długoterminowy, w zależności od potrzeb mentee.
Ważne
Mentor do swojej pracy przekazuje bezcenny pakiet swojej wiedzy.
3. Doradztwo Zawodowe
Wybór właściwego/wymarzonego zawodu czy miejsca pracy nie jest łatwą sprawą i może przysporzyć wiele rozterek. Często mamy dylematy, jaka branża byłaby dla nas szansą na sukces lub co może być naszym wymarzonym zawodem.
W czym zatem doradztwo zawodowe może nam pomóc?
Doradztwo zawodowe można postrzegać jako proces, dzięki któremu możliwe jest odnalezienie i poznanie siebie w aspekcie pożądanej pracy, tak aby móc podjąć najlepsze decyzje dotyczące dalszej drogi zawodowej. Pozwala poznać nasze preferencje zawodowe, odkryć potencjał, własne wartości oraz wymagania co do potencjalnego pracodawcy lub biznesu. W ramach doradztwa zawodowego możliwa jest także pomoc w stworzeniu doskonałego CV czy listu motywacyjnego lub próbna rozmowa kwalifikacyjna oraz przygotowanie do niej.
Główne cele pracy z doradcą zawodowym:
- Możliwość wykorzystania zainteresowań i pasji w pracy zawodowej,
- Poznanie predyspozycji zawodowych oraz dopasowania zawodowego,
- Ocena możliwości na rynku pracy oraz warunków ekonomicznych danego zawodu,
- Pokazanie metod poszukiwania pracy,
- Trendy w rekrutacji.
Czas Trwania: Jest to proces skoncentrowany na średnio i długoterminowym rozwoju kariery.
Wszystkie trzy formy wsparcia mają na celu rozwój w kontekście kariery zawodowej. Obejmują relacyjny aspekt, w którym zaangażowanie obu stron jest kluczowe. Stawiają na rozwijanie umiejętności, samo refleksję i określanie celów.
W rezultacie, wybór między coachingiem, mentoringiem a doradztwem zawodowym zależy od indywidualnych potrzeb i celów. Każda z tych form może być wartościowym narzędziem w procesie kształtowania satysfakcjonującej i udanej ścieżki zawodowej.
Pomoc na drodze do osiągnięcia celu, jaką oferuje specjalista oraz jego inspirujące doświadczenie i podejście do różnych kwestii, klient może wykorzystać w biznesie. Niewykluczone również, że zdobyte kompetencje i umiejętności stanowić będą wsparcie w rozwoju nie tylko kariery ale także w innych obszarach życia.